Saapuminen ja yhteystiedot

Alueen työmaat ja yhteystiedot

Missä rakennetaan mitäkin ja keneen voi ottaa yhteyttä, jos tulee kysyttävää.

Työmaat ja yhteystiedot

Saapuminen Hiedanrantaan

Hiedanrantaan pääsee helposti kävellen, pyöräillen, bussilla ja tarvittaessa myös autolla. Vuonna 2025 alueelle pääsee myös ratikalla.

Näin löydät perille

Hiedanrannan Kehitys Oy

Tampereen kaupungin omistama Hiedanrannan Kehitys Oy vastaa alueen rakentumisesta. Tutustu toimintatapaan, hallitukseen ja vuosikertomukseen. Täältä löydät myös laskutustiedot.

Info ja laskutusosoite

Yhteystiedot – Hiedanrannan Kehitys Oy

Posti- ja käyntiosoite: Tehdaskartanonkatu 36, 33400 Tampere

 

Toimitusjohtaja Mikko Leinonen

Mikko Leinonen
toimitusjohtaja
050 520 0395
mikko.leinonen@hiedanranta.fi

Mikko vastaa yhtion toiminnan suunnittelusta ja Hiedanrannan toteuttamisesta siten, että alueen tavoitteet saavutetaan.

Hankekehitysjohtaja Sami Ahokas

Sami Ahokas
hankekehitysjohtaja
0400 696 842
sami.ahokas@hiedanranta.fi

Sami vastaa yhtiön maaomaisuuden, uudisrakentamisen ja tehtaan hankekehityksestä.

Kiinteistöpäällikkö Lasse Alkula

Lasse Alkula
kiinteistöpäällikkö
050 324 8156
lasse.alkula@hiedanranta.fi

Lasse vastaa maaomaisuuden ja rakennuksien kiinteistöjohtamisesta sekä talonrakennushankkeissa toteutuksen johtamisesta ja rakennuttamisesta.

Projekti-insinööri Eeva Hakala

Eeva Hakala
projektipäällikkö
045 138 9989
eeva.hakala@hiedanranta.fi

Eevan vastuualuetta on hanketoteutuksen suunnittelun ja sen toimintamallien kehittäminen.

Talouspäällikkö Riikka Hannelius

Riikka Hannelius
talous- ja hallintojohtaja
040 563 0060
riikka.hannelius@hiedanranta.fi

Riikka vastaa yhtiön taloudesta ja hallinnosta.

Markkinointi- ja viestintäpäällikkö Matti Huhta

Matti Huhta
markkinointi- ja viestintäpäällikkö
050 563 3399
matti.huhta@hiedanranta.fi

Matti varmistaa, että nykyisestä toiminnasta sekä tulevaisuuden suunnitelmista syntyy viestejä, keskustelua ja kohtaamisia.

Eero Inkinen
rakennuttajainsinööriharjoittelija
040 356 2045
eero.inkinen@hiedanranta.fi

Hiedanrannan Kehitys Oy:n rakennuttajapäällikkö Laura Jussila

Laura Jussila
rakennuttajapäällikkö
044 351 7309
laura.jussila@hiedanranta.fi

Laura vastaa Hiedanrannan yleisten alueiden rakennuttamisesta ja suunnitteluttamisesta.

Kirsi Kaartinen
markkinointiviestinnän harjoittelija
040 186 5294
kirsi.kaartinen@hiedanranta.fi

Hiedanrannan Kehitys Oy:n suunnittelupäällikkö Sanna Karppinen

Sanna Karppinen
suunnittelupäällikkö
040 574 0576
sanna.karppinen@hiedanranta.fi

Mikko Ketola
tekninen isännöitsijä
050 339 1748
mikko.ketola@hiedanranta.fi

Mikko vastaa yhtiön kiinteistöjen ylläpidosta ja hallintaan liittyvistä tehtävistä, kuten kunnossapito, turvallisuus, vuokraus ja käyttöluvat.

Hiedanrannan Kehitys Oy:n hankekehityspäällikkö Kari-Pekka Kujanpää

Kari-Pekka Kujanpää
hankekehityspäällikkö
044 563 1943
kari-pekka.kujanpaa@hiedanranta.fi

Kari-Pekka toimii yhtiön maaomaisuuden, uudisrakentamisen ja tehtaan hankekehitystehtävissä, vastaten muun muassa alueen hankeohjelmoinnin tilannekuvasta, tontinluovutusten sopimuskokonaisuuksista ja rakennuttajayhteistyöstä.

Hallintokoordinaattori Hilja Lappalainen

Hilja Lappalainen
koordinaattori
050 409 7761
hilja.lappalainen@hiedanranta.fi

Hilja hoitaa hallinnon ja viestinnän tehtäviä sekä operoi myös tapahtumien ja vuokralaisasioiden parissa.

Suunnittelujohtaja Saara Melama

Saara Melama
suunnittelujohtaja
050 543 2778
saara.melama@hiedanranta.fi

Saaran työhön kuuluu varmistaa rakentamisen laadukas suunnittelu, alueen tavoitteiden ja yleissuunnitelman pohjalta.

Hiedanrannan Kehitys Oy:n business controller Anna Saraste

Anna Saraste
business controller
040 556 7081
anna.saraste@hiedanranta.fi

Anna vastaa yhtiön ja projektien talouden suunnittelusta, seurannasta ja raportoinnista.

Kehitysjohtaja Reijo Väliharju

Reijo Väliharju
vastuullisuus- ja kehitysjohtaja
050 388 0901
reijo.valiharju@hiedanranta.fi

Reijo vastaa alueen kehityshankkeista, kokeiluista ja innovaatiotoiminnasta, monenlaisten yhteistyökumppanien kanssa.

Yhteystiedot – Tampereen kaupunki

Hiedanrantaa kehitetään Tampereen kaupungin ja sen omistaman Hiedanrannan Kehitys Oy:n tiiviillä yhteistyöllä.

Hiedanrannan kulttuurikoordinaattori Henni Salo

Henni Salo
koordinaattori
Kaupunkikulttuuriyksikkö
044 431 4931
henni.salo@tampere.fi

Henni huolehtii yhdessä asukkaiden ja toimijoiden kanssa siitä, että Hiedanrannan kulttuuritoiminta elää ja hengittää kaupunginosan kehittyessä.

Hankekehityspäällikkö Juha Kaivonen

Juha Kaivonen
hankekehitysjohtaja
Hiedanrannan kehitysohjelma
040 680 0179
juha.kaivonen@tampere.fi

Juha huolehtii, että Hiedanrannan kehitysohjelman hyötytavoitteet ohjaavat kaupunginosan kehittämistä.

Projektiarkkitehti Riikka Rahkonen

Riikka Rahkonen
Projektiarkkitehti
Maankäytön suunnittelu
040 801 2724
riikka.rahkonen@tampere.fi

Riikan tehtävänä on varmistaa Hiedanrannan asemakaavoituksen eteneminen, kaavoitusohjelman ja yleissuunnitelman tavoitteita toteuttaen.

Kiinteistöjen isännöinti

Kysyttävää kiinteistöistä tai katualueiden kunnossapidosta?

Tampereen Tilapalvelut
Tilapalveluiden HelpDesk 24/7
040 703 4999
Asiakaspalvelija palvelee ma-to 7.00 – 15.30, pe 7.00 – 14.15.
Muina aikoina puheluihin vastaa vartiointiliike, joka välittää asian Tilapalveluiden päivystäjälle.

Tehtaan piippukamera [live]

Pohjoiskorttelien esirakentamisen tilanne [live]